MÖBLER / Kistor / Kista 8435436
nr 843 5436
Kista
1800-tal, längd: 82 cm, djup: 56 cm, höjd: 54 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
600 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 26 augusti 2013
kl 20:11:44
100 kr
300 kr
400 kr
400 kr
500 kr
600 kr
500 kr
800 kr
900 kr
Pakistanska mattor
Tillverkningen av mattor i Pakistan började på samma sätt som i Indien och när landet skiljdes från Indien flyttade en stor del av mattknytarna, som var muslimer, över till den pakistanska sidan. De flesta fick arbete i Lahore och Karachi samtidigt som mattproduktionen fick stöd av staten i form av import av kvalitetsgarner.
Kista
Kondition: slitage, skador
nr 843 5436
Kista
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 1.000 kr |
måndag 26 augusti 2013 |
Pakistanska mattor